Prowadzimy kursy i szkolenia, kształcąc
Przewodnków Fundacji Rysy
Zapraszamy do przebycia drogi
Drogi unikalnej, naszej własnej. Każdy musi ją odnaleźć i przebyć osobiście, aby zdobyć szczyt, ale chcemy być pomocnym towarzyszem podróży.
Pomagamy młodym ludziom odpowiedzialnie osiągać szczyty marzeń – dajemy im narzędzia, aby mogli odpowiedzieć na zauważane przez siebie, współczesne problemy lokalne i globalne.
Przewodnik Fundacji Rysy to:
Organicznik
Ratownik
strażnik przyrody
Animator
O programie
beneficjentów wspólnych projektów
Partnerów
3 FILARY PROGRAMU KSZTAŁCENIA
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
SPOŁECZNA
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
SPOŁECZNA
AKTYWNOŚĆ
SPOŁECZNA
O programie kształcenia
Przewodników Fundacji Rysy
Kim jest Przewodnik Fundacji Rysy?
lider pracy organicznej
To kreatywny przedsiębiorca społeczny, biorący odpowiedzialność za życie i innych.
Wykorzystując metodę projektów (Project Based Learning) wspólnie z młodzieżą realizujemy lokalne projekty społeczno – gospodarcze.
HIstoryczna przedsiębiorczość społeczna organiczników ma współcześnie wiele wspólnego z ideą tworzenia wartości wspólnej (ang. Creating Shared Value, CSV) związaną z rozwojem społecznej odpowiedzialności biznesu i dostrzeganiem możliwości biznesowych w wyzwaniach społecznych z zastosowaniem zasady win-win. Celem programu jest stworzenie – na terenach wiejskich, małomiasteczkowych – modelu inkubacji młodzieżowych projektów społeczno-ekonomicznych
Ratownictwo i sytuacje kryzysowe
To odpowiedzialny ratownik, wykazujący się rzadko dziś spotykaną odwagą cywilną, potrafiący wyjść z tłumu i wziąć odpowiedzialność w za siebie i otoczeniem zaopiekować się grupą i reagować w sytuacjach kryzysowych, niepewnych.
Chcielibyśmy, by Polacy mieli odwagę i wiedzieli jak uratować drugiemu człowiekowi życie.
Wspólnie z młodymi ratownikami, z wykorzystaniem nowych technologii i nowych trendów w edukacji (eduntainment, gamifikacja) prowadzimy warsztaty, szkolenia i pokazy ratownictwa i pierwszej pomocy
Ekologia Integralna
To przewodnik doceniający piękno otaczającego go świata, który potrafi zarówno odnaleźć ścieżkę w niedostępnej głuszy, rozumie otaczającą go przyrodę, troszczy się o nią, ale potrafi również przekazać tę troskę i wrażliwość drugiemu człowiekowi.
Animator lokalny:
K.a.w.a. organiczna
To proaktywny lokalny działacz, biorący odpowiedzialność za swoją lokalną wspólnotę, którą współtworzy.
W ramach niniejszego modułu wspieramy i aktywizujemy młodzież do czynnego udziału w decydowaniu o sprawach dla niej ważnych, planujemy prowadzić Mobilny Punkt Informacji Młodzieżowej.
Cele Programu
Chcielibyśmy, łącząc nasze programy, wspólnie wędrować z młodzieżą, pomagając im zdobywać kolejne szczyty, podróżować świadomie, z szacunkiem, będąc autorytetem – ucząc się szeroko rozumianej odpowiedzialności – wobec mijanych ludzi i siebie nawzajem (#cisneklate – ratuję życie!), względem historii i kultury miejsc oraz osób, które spotykamy (#pracaorganiczna, #życiorysy) i w przyjaźni oraz trosce do otaczającej nas przyrody.
“Ekologia, by była naprawdę twórcza, musi być ekologią integralną. Dotyczyć powinna nie tylko środowiska, ale i życia codziennego nas samych (naszego stosunku do Boga, do innych ludzi i do środowiska), życia gospodarczego i społecznego, uwzględnienia dobra wspólnego oraz dobra przyszłych pokoleń, kultury, sprawiedliwości. Wszystkie te aspekty są ze sobą ściśle połączone i współzależne…” mówił po nadaniu tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu niedawno zmarły śp. kard. Zenon Grocholewski (1939-2020), bliski współpracownik Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.